2. Co to jest ComfyUI? Omówienie lokalnego środowiska AI
ComfyUI to graficzny interfejs użytkownika (GUI) oparty na przepływach pracy w postaci węzłów (Graph/Node-based UI), przeznaczony do uruchamiania modeli dyfuzji, takich jak Stable Diffusion 1.5, SDXL, Flux.1, Lumina2 czy modeli wideo z rodziny MiniMax.
W przeciwieństwie do tradycyjnych, „jednoprzyciskowych” interfejsów (np. AUTOMATIC1111 czy Fooocus), ComfyUI pozwala na niemal nieograniczoną kontrolę nad każdym etapem procesu generacji:
- Precyzyjne zarządzanie pamięcią VRAM: ComfyUI jest znane z wyjątkowej optymalizacji – ładuje do pamięci karty graficznej tylko te elementy, które są w danej chwili potrzebne, co pozwala uruchamiać potężne modele nawet na słabszych GPU.
- Modularność (Custom Nodes): Możliwość łączenia dowolnych modułów – od ControlNet, przez IP-Adapter, LoRA, aż po zaawansowane upscalery i narzędzia do animacji wideo (AnimateDiff, MiniMax).
- Powtarzalność i automatyzacja: Stworzony raz schemat przepływu pracy (workflow) można zapisać jako plik JSON lub wbudować w wygenerowany obrazek PNG, co pozwala na błyskawiczne odtworzenie całego procesu.
Dzięki swojej elastyczności ComfyUI stało się rynkowym standardem zarówno dla profesjonalistów, jaki amatorów zajmujących się generatywnym AI. Jednak w obecnych czasach amator to pojęcie względne...
3. Po co komu generatywne AI w trybie lokalnym? Zalety ComfyUI
Dlaczego warto zainwestować we własny komputer do AI zamiast płacić abonamenty w usłudze chmurowej?
- Darmowa generacja bez limitów: Brak miesięcznych subskrypcji, punktów (credits) czy ograniczeń liczby wygenerowanych obrazów i filmów. Płacisz tylko za prąd.
- Bezpieczeństwo danych wrażliwych i prywatność (Poufność IP): Twoje prompty, zdjęcia produktów, koncepty czy materiały klientów nigdy nie opuszczają Twojego dysku. Jest to kluczowy wymóg dla agencji reklamowych, działów R&D oraz firm dbających o tajemnicę handlową.
- Brak cenzury i pełna kontrola nad modelem: Narzędzia chmurowe często narzucają rygorystyczne filtry. Lokalny sprzęt daje pełną swobodę twórczą i możliwość trenowania własnych modeli LoRA (np. na twarzy konkretnego modela czy stylu wizualnym produktu).
- Brak opóźnień sieciowych i przerw w działaniu usług: Praca lokalna nie zależy od przeciążenia zewnętrznych serwerów czy awarii połączenia internetowego.
4. Jaki sprzęt do COMFYUI wybrać?
Współczesne modele sztucznej inteligencji mają zróżnicowane wymagania. Niemal każdy nowoczesny zestaw PC uruchomi podstawowe workflow, ale czas oczekiwania na efekt może różnić się drastycznie – od kilku sekund do kilkunastu minut. Podstawowe czynniki wpływające na wydajność to:
- Karta graficzna (GPU): Absolute minimum to architektura NVIDIA CUDA oraz pamięć VRAM (minimum 8 GB, rekomendowane 12–16 GB lub więcej).
- Pamięć RAM: 32 GB to obecnie standard, ale przy złożonych projektach łączących modele wideo i audio 64 GB pozwala uniknąć zacięć systemu.
- Procesor (CPU): Choć główny ciężar obliczeń spoczywa na GPU, szybszy procesor usprawnia ładowanie modeli, pre-processing grafiki oraz operacje na plikach.
Aby ułatwić wybór optymalnego zestawu, przeprowadziliśmy kompleksowy test na różnorodnych konfiguracjach sprzętowych.
5. Procedura testowa i specyfikacja platformy
W celu zapewnienia powtarzalności i obiektywizmu wyników stworzyliśmy zestandaryzowaną procedurę testową obejmującą trzy główne filary współczesnej generatywnej sztucznej inteligencji: text-to-image, text-to-video oraz image-to-video.
Metodologia pomiarowa: Test nasz opierał się na generowaniu materiału w trzech obszarach. Każdy test cząstkowy na danej konfiguracji sprzętowej został powtórzony 5 razy, z czego wyciągnęliśmy medianę. Potem z każdego z 3 cząstkowych wyników dla danej konfiguracji policzyliśmy średnią.
Ważna uwaga: Podczas analizy wyników nie należy przywiązywać się bezwzględnie do samych czasów, ponieważ te zależą bezpośrednio m.in. od użytego modelu czy wersji środowiska. Warto skupić się na tym, że dana konfiguracja realizuje temat szybciej o określony procent. Przy większych i bardziej skomplikowanych projektach te 10, 15 czy 20 procent różnicy przemienią się w konkretne, zaoszczędzone ilości czasu.
Szczegóły parametrów testowych:
- Text-to-Image: rozdzielczość 1024x1024, batch 4, 8 steps, type: lumina2, device: default, weight_dtype: default, batch_size: 1, shift: 3, sampling: flow, cfg: 1.0, sampler name: res_multistep, scheduler: simple, denoise: 1.0
- Text-to-Video: rozdzielczość 1344x768, duration: 5, sampler_name: res_multistep, scheduler: simple, steps: 8, denoise: 1.0, weight_dtype: default, type: minimax, device: default, fps: 24, bit_depth: auto, colorspace: sRGB, method: vsa, keep_percent: 10.0, start_percent: 0.20, end_percent: 1.0, minimum_tokens: 12288, extra_tokens: 256, shift_video: 10.0, shift_audio: 3
- Image-to-Video: rozdzielczość 1344x768, duration: 5, sampler_name: res_multistep, scheduler: simple, steps: 8, denoise: 1.0, weight_dtype: default, type: minimax, device: default, fps: 24, bit_depth: auto, colorspace: sRGB, method: vsa, keep_percent: 10.0, start_percent: 0.20, end_percent: 1.0, minimum_tokens: 12288, extra_tokens: 256, shift_video: 10.0, shift_audio: 3, turbo_mode: on
Platforma testowa (podzespoły bazowe):
- Płyta główna: MSI X870E TOMAHAWK WIFI
- Chłodzenie CPU: Noctua NH-D15 G2
- Dysk SSD: LEXAR NQ790 4TB NVMe
- Zasilacz: BE QUIET! POWER ZONE 2 1000W BP008E
6. Wyniki testów - zestawienie wydajności
Poniższa tabela przedstawia zagregowany wynik czasowy dla poszczególnych konfiguracji sprzętowych. Niższa wartość w formacie mm:ss oznacza krótszy czas generowania materiałów (wyższą wydajność).
| Procesor | RAM | Karta Graficzna | Czas (mm:ss) |
|---|---|---|---|
| Ryzen 9 9950X3D | 64GB | RTX 5080 | 00:35 |
| Ryzen 9 9950X3D | 32GB | RTX 5080 | 00:36 |
| Ryzen 9 9950X3D | 64GB | RTX 5070 Ti | 00:41 |
| Ryzen 9 9950X3D | 32GB | RTX 5070 Ti | 00:40 |
| Ryzen 9 9950X3D | 64GB | RTX 5070 | 00:58 |
| Ryzen 9 9950X3D | 32GB | RTX 5070 | 01:00 |
| Ryzen 9 9950X3D | 64GB | RTX 5060 Ti 16GB | 01:20 |
| Ryzen 9 9950X3D | 32GB | RTX 5060 Ti 16GB | 01:21 |
| Ryzen 9 9950X3D | 64GB | RTX 5060 | 01:37 |
| Ryzen 9 9950X3D | 32GB | RTX 5060 | 01:38 |
| Ryzen 7 7800X3D | 64GB | RTX 5080 | 00:35 |
| Ryzen 7 7800X3D | 32GB | RTX 5080 | 00:36 |
| Ryzen 7 7800X3D | 64GB | RTX 5070 Ti | 00:41 |
| Ryzen 7 7800X3D | 32GB | RTX 5070 Ti | 00:42 |
| Ryzen 7 7800X3D | 64GB | RTX 5070 | 00:58 |
| Ryzen 7 7800X3D | 32GB | RTX 5070 | 01:00 |
| Ryzen 7 7800X3D | 64GB | RTX 5060 Ti 16GB | 01:20 |
| Ryzen 7 7800X3D | 32GB | RTX 5060 Ti 16GB | 01:20 |
| Ryzen 7 7800X3D | 64GB | RTX 5060 | 01:37 |
| Ryzen 7 7800X3D | 32GB | RTX 5060 | 01:39 |
| Ryzen 5 7500F | 64GB | RTX 5080 | 00:35 |
| Ryzen 5 7500F | 32GB | RTX 5080 | 00:36 |
| Ryzen 5 7500F | 64GB | RTX 5070 Ti | 00:41 |
| Ryzen 5 7500F | 32GB | RTX 5070 Ti | 00:42 |
| Ryzen 5 7500F | 64GB | RTX 5070 | 00:58 |
| Ryzen 5 7500F | 32GB | RTX 5070 | 01:00 |
| Ryzen 5 7500F | 64GB | RTX 5060 Ti 16GB | 01:20 |
| Ryzen 5 7500F | 32GB | RTX 5060 Ti 16GB | 01:20 |
| Ryzen 5 7500F | 64GB | RTX 5060 | 01:38 |
| Ryzen 5 7500F | 32GB | RTX 5060 | 01:41 |
7. Wnioski z testów: Na czym polega optymalny wybór?
Analiza wyników prowadzi do jednoznacznych wniosków, które pomogą idealnie zoptymalizować budżet przy zakupie stacji roboczej do AI:
Biorąc pod uwagę flagową konfigurację opartą o procesor Ryzen 9 9950X3D z 64 GB pamięci RAM, zestaw z grafiką GeForce RTX 5080 okazuje się szybszy od zestawu z kartą RTX 5070 Ti o 18% (skracając czas generowania o 15%), od zestawu z RTX 5070 o 67%, od konfiguracji z RTX 5060 Ti 16GB aż o 129% (ponad dwukrotny skok wydajności), a od podstawowej karty RTX 5060 aż o 178% (skracając całkowity czas oczekiwania o 64%).
- Karta graficzna jest najważniejsza: Przepaść wydajnościowa pomiędzy RTX 5060 a RTX 5080 jest ogromna. Jeśli zależy Ci na czasie generowania materiałów wideo czy dużych serii zdjęć, całe środki warto przekierować na jak najmocniejszą kartę graficzną.
- Procesor ma drugorzędne znaczenie: Porównując budżetowy układ Ryzen 5 7500F z topowymi jednostkami Ryzen 7 7800X3D czy Ryzen 9 9950X3D, różnice w końcowym czasie renderingu są skrajnie marginalne (często na poziomie błędu pomiarowego). Nie warto przepłacać za CPU, jeśli priorytetem jest czysta wydajność w ComfyUI.
- Każde GPU da radę, ale liczy się czas: Jak widać, do projektów takich jak nasze spokojnie można wykorzystać nawet podstawową grafikę RTX 5060 posiadającą 8GB pamięci VRAM. Wybór mocniejszego układu to kwestia oszczędności czasu.
Generowane na potrzeby testów grafiki i filmy są proste – tak aby udało się przeprowadzić rzetelne badania w rozsądnym terminie – niemniej wcale nie są nieprzydatne. Są to projekty o realnym potencjale komercyjnym, które idealnie sprawdzą się w codziennej pracy działów marketingu małych i średnich firm, przy obsłudze kampanii w Social Mediach, a także w agencjach interaktywnych, u niezależnych twórców treści (content creatorów), projektantów e-commerce czy architektów przygotowujących wstępne koncepty wizualne.
Przykładowo: główny banner nagłówkowy do tego artykułu wygenerowaliśmy na komputerze z procesorem Intela 9. generacji serii Core i7, 32 GB pamięci RAM i grafiką MSI RTX 5060 Ti 16GB przy użyciu modelu Juggernaut XL Ragnarok. Generowanie trwało około 1 minuty, czyli niedługo. Znalezienie odpowiedniego promptu trwało o wiele dłużej i to właśnie precyzyjny dobór słów dla naszego pomysłu stanowi dziś główną wyzwaniową część procesu. AI potrafi być niezwykle pomocna w tym obszarze, jednak ostateczny kształt promptu zawsze wymaga dopracowania przez myślącą istotę biologiczną – to człowiek nadaje projektowi ostateczny sens i estetykę.
8. Jaki jest najlepszy zestaw do generatywnego AI do 10 000 zł? (Baza pod start i polecane zestawy)
Biorąc pod uwagę wnioski z naszych testów, optymalny zestaw PC do generatywnej sztucznej inteligencji w budżecie około 10 000 zł powinien stawiać przede wszystkim na mocną kartę graficzną. Oto jak wygląda przemyślana specyfikacja bazowa na start:
- Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 5070 12GB – świetna wydajność w generowaniu obrazu i wideo przy zachowaniu bardzo dobrego stosunku opłacalności do ceny.
- Procesor: AMD Ryzen 5 7500F – wydajny, 6-rdzeniowy układ, który w pełni wykorzystuje potencjał GPU i nie ogranicza go w obliczeniach AI.
- Pamięć RAM: 32 GB DDR5 – bezpieczne minimum pozwalające na płynną pracę w ComfyUI bez zacięć systemowych.
- Płyta główna: Solidny model na chipsecie B850 / X870 z mocną sekcją zasilania i stabilną łącznością Wi-Fi.
- Dysk SSD: 2 TB NVMe PCIe 4.0 – szybki odczyt niezbędny do błyskawicznego ładowania ciężkich modeli (Checkpoint, LoRA).
- Zasilacz: Markowa jednostka z certyfikatem 80 Plus Gold i wsparciem dla standardu ATX 3.1 / PCIe 5.1.
Na bazie powyższych założeń przygotowaliśmy gotowe, polecane konfiguracje z oferty naszego sklepu (stan na dzień publikacji artykułu):
- Polecany zestaw komputerowy do generatywnej AI w cenie około 10 000 PLN (baza pod start):
GAMING CORE RYZEN 5 7500F | SSD 2TB | 32GB | RTX 5070 | WIFI | WIN11 – idealnie zbalansowana stacja do sprawnego generowania grafik i wideo w przystępnym budżecie. - Zestaw typu sweet-spot (najwyższa wydajność w możliwie najniższej cenie):
GAMINGOWY CORE RYZEN 5 7500F | SSD 2TB | 32GB | RTX 5070 Ti | WIFI | WIN11 – opcja z potężniejszą kartą RTX 5070 Ti 16GB, oferująca zauważalnie krótszy czas generowania (ok. 41 sekund w naszych testach) i większy zapas VRAM pod skomplikowane modele wideo. - Zestaw dla oczekujących najwyższej wydajności (nie tylko w obszarze AI):
STACJA ROBOCZA STELLAR PRO RYZEN 9 9950X | SSD 2TB | 64GB | RTX 5080 | WIN11 | WODA – bezkompromisowa stacja robocza łącząca flagową grafikę RTX 5080, 64 GB RAM oraz potężny procesor do najcięższych zadań profesjonalnych i pracy wielowątkowej.
9. Jakie firmy powinny rozważyć własną infrastrukturę AI?
Własna, lokalna stacja robocza z ComfyUI to nie tylko gadżet dla entuzjastów, ale przede wszystkim potężne narzędzie operacyjne dla biznesu. Kto zyska najwięcej na wdrożeniu własnego sprzętu AI?
Przede wszystkim agencje reklamowe, studia graficzne i działy marketingu e-commerce, które generują setki wariantów banerów, wizualizacji produktów i treści do Social Media dziennie. Praca lokalna eliminuje konieczność płacenia dziesiątek abonamentów oraz uwalnia zespół od limitów generacji. Drugim obszarem są firmy medyczne, biura prawne, architektura oraz działy R&D – miejsca, w których bezpieczeństwo danych, poufność prototypów i ochrona własności intelektualnej są absolutnym priorytetem. Korzystanie z publicznych generatorów chmurowych niesie ryzyko wycieku wrażliwych informacji, podczas gdy stacja robocza stojąca pod biurkiem gwarantuje, że projekty nigdy nie opuszczą sieci firmowej.
10. FAQ – Najczęściej zadawane pytania
- 1. Czy do ComfyUI koniecznie muszę mieć kartę NVIDIA?
- NVIDIA jest standardem w branży AI ze względu na biblioteki CUDA i rdzenie Tensor. Istnieje możliwość uruchomienia ComfyUI na kartach AMD lub Intel, jednak wiąże się to ze skomplikowaną konfiguracją i niższą wydajnością.
- 2. Czy karta RTX 5060 z 8GB VRAM wystarczy do generowania wideo?
- Tak! Nasz test wyraźnie wykazał, że na karcie RTX 5060 z powodzeniem przeprowadziliśmy testy Text-to-Video oraz Image-to-Video. Wynik czasowy będzie dłuższy niż na RTX 5080, ale sprzęt wykona zadanie bez błędów brakującej pamięci.
- 3. Dlaczego procesor ma tak mały wpływ na generowanie grafiki w AI?
- Główne obliczenia macierzowe wykazywane przy działaniu modeli dyfuzji zachodzą bezpośrednio w procesorze graficznym (GPU). Procesor (CPU) odpowiada jedynie za przygotowanie danych, obsługę systemu i wstępne ładowanie plików.
- 4. Ile pamięci RAM potrzebuję do ComfyUI?
- Rekomendujemy 32 GB RAM jako absolutne minimum. Jeśli jednak planujesz łączyć skomplikowane przepływy pracy (np. generowanie wideo z syntezą mowy i modelami językowymi), warto postawić na 64 GB RAM.
- 5. Co bardziej opłaca się kupić: mocniejszy procesor czy lepszą kartę graficzną?
- Bezsprzecznie lepszą kartę graficzną. Każda złotówka przeniesiona z procesora na wyższy model karty (np. zamiana Ryzen 9 na Ryzen 5 i przeznaczenie różnicy na RTX 5070 Ti) przyniesie ogromny skok wydajności w ComfyUI.
- 6. Jakie dyski są rekomendowane do pracy z wieloma modelami AI?
- Szybkie dyski SSD NVMe M.2 (PCIe 4.0 lub PCIe 5.0). Pojedyncze modele (Checkpointy) potrafią ważyć od 2 GB do nawet 20 GB – szybki dysk drastically skraca czas wczytywania modeli do pamięci przy zmianie workflow.